UYKUCU KİMİ

ORMANDA YENİ BİR GÜN BAŞLIYORDU.GÜNEŞ UYANMIŞ,IŞIL IŞIL PARLIYORDU.YUVALARINDA UYUYAN KUŞLAR UYANMIŞ,ŞARKILAR

SÖYLEMEYE BAŞLAMIŞLARDI.BÜTÜN GECE UYUYAN ÇİMEN BİLE U-

YANMIŞTI...ORMANDAKİ DERE HALA UYUYORDU.BUNU GÖREN GNEŞ IŞIKTAN ELLERİNİ UZATTI VE DEREYİ GIDIKLADI.BU DOKUNUŞ ONU UYANDIRDI.KÜÇÜCÜK DALGALAR OYNAŞMAYA VE DERE AKMAYA BAŞLADI.

ORMANDAKİ BÜTÜN HAYVANLAR UYANDI,AĞAÇLAR UYANDI,ÇİÇEKLER UYANDI.YALNIZ UYANMAYAN BİRİ VARDI KİMİ,KÜÇÜK KANGURU YAVRUSU HALA UYUYORDU.ANNESİNİN KARNINDAKİ CEPTE ÖYLE DERİN UYUYORDU Kİ HORLADIĞINI DUYABİLİRDİNİZ.

ANNE KANGURU KİMİ'Yİ UYANDIRMAK İÇİN CEBİNE YAVAŞÇA VURDU.KİMİ'DEN SES ÇIKMADI.BİRAZ DAHA HIZLI VURDU.KİMİ ALDIRIŞ BİLE ETMEDİ.UYUMASINA DEVAM ETTİ.

SONUNDA ANNESİ CEBİNE ELİNİ SOKTU VE UYUYAN KİMİ'Yİ ALDI.KÜÇÜK KİMİ'NİN GÖZLERİ KAPALIYDI,KULAKLARI AŞAĞI SARKMIŞTI,KUYRUĞUDA KIVRILMIŞTI.ANNES İ"UYAN KİMİ" DEDİ,ONU ÖPTÜ,AYAĞINI GIDIKLADI.KİMİ GÖZÜNÜ ARALADI.ANNESİ "AFERİN BENİM OĞLUM" DEDİ.ONU YUMUŞAK OTLARIN ÜZERİNE BIRAKTI.AMA,ANNESİ ONU YERE BIRAKIR BIRAKMAZ KİMİ TEKRAR GÖZLERİNİ KAPATTI,DERİN BİR UYKUYA DALDI.ANNESİ,BU KEZ SABIRSIZLIKLA AYAĞINI YERE VURDU "BAK KİMİ!..." DEDİ VE GÜNEŞİ GÖSTERDİ, "ARTIK UYANMALISIN."

KİMİ TEK AÇIK GÖZÜYLE GÜNEŞE BAKTI,SONRA KAMAŞAN GÖZÜNÜ KUYRUĞU İLE KAPATTI VE YENİDEN UYKUYA DALDI.ANNE KANGURU NE YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞTI.BAŞINI İKİ YANA SALLADI.KİMİ'NİN KUYRUĞUNU YÜZÜNDEN ÇEKTİ ONU BİRAZ SARSTI.

ONLARI YUKARIDAN SEYREDEN GÜNEŞ ÜZÜLMÜŞTÜ;AKLINA BİRDENBİRE BİR ŞEY GELDİ.IŞINLARINDAN BİR TANESİNİ HIZLA ÇEVİRDİ ÇEVİRDİ VE KİMİ'YE DOĞRU FIRLATTI.

GÜNEŞ IŞINI ÖNCE KİMİ'NİN KUYRUĞUNA ÇARPTI,SONRA ORADAN SIRTINA ATLADI VE BAŞINDA ŞİMŞEK ÇAKAR GİBİ PATLADI.ZAVALLI KİMİ,UYUDUĞU YERDEN HAVAYA DOĞRU SIÇRAMIŞTI.

KİMİ,KORKUDAN BAĞIRARAK SAKLANACAK BİR YER ARADI,DOĞRUCA YİNE ANNESİNİN YUMUŞAK VE SICAK CEBİNE ATLADI.ANNESİ ONU YAVAŞÇA CEBİNDEN ÇIKARDI VE TEKRAR YUMUŞAK OTLARIN ÜZERİNE BIRAKTI.BU KEZ KİMİ UYANMIŞTI,HEM DE İYİCE UYANMIŞTI.ANNESİBAŞINI GÜNEŞE DOĞRU ÇEVİRDİ,YARDIMLARI İÇİN ONA TEŞEKKÜR ETTİ.

ORMANA BAKAN GÜNEŞİN,YUVARLAK VE PIRIL PIRIL YÜZÜNDEBİR GÜLÜMSEME BELİRDİ.....:-)


1,MASAL : DERE KUŞU VE ÇİÇEKLER

2,MASAL : UYKUCU KİMİ

3,MASAL: GÜZELLİKLER BİTMESİN

4,MASAL : BONCUK AŞI OLUYOR

0 yorum:

Yorum Gönder

TEŞEKÜRLER KATKILARINIZ İÇİNNN...
ANAOKULUYUZ GURUBU