SİSTEMATİK GÖZLEM FORMU

Çocuğun Adı-Soyadı: Ta
Yaşı ve Cinsiyeti: 5 - ERKEK

Gözlem yapan öğretmen: nr
Tarih: 00.00.2013
Zaman Aralığı: 08.00 -08.40
Etkinlik-Ortam: Serbest Zaman Etkinliği – Sınıf (Blok ve Eğitici oyuncak köşesi).
Detaylar:
*Okula Geliş: TŞ 08.05 civarında babasıyla okula geldi. Babasına “görüşürüz” diyerek uğurladı. Mutlu ve neşeli olduğu gözlendi. Öğretmeniyle, yeni gelmekte olan arkadaşlarıyla selamlaştı. Onlara “günaydın” dedi. Kıyafetlerini yardımsız çıkardı. Askıya astı.
*Sınıfa geldikten sonra öğretmeni ve arkadaşlarıyla sohbet etti. Öğretmenin sabah sporu yapılacağını söyleyince çok mutlu oldu. Öğretmenin eşliğinde sabah sporu yapılırken tüm hareketler eksiksiz yapmaya özen gösterdi. Spor bittiğinde dinlenmek için yere oturup biraz bekledi. Öğretmen “nerede oynamak istiyorsun” sorusuna “blok köşesinde” diyerek cevap verdi. Arkadaşlarıyla blok köşesine gitti. Blok köşesine oynadı. Onları yere dizdi. Değişik şekiller yaptı. Arkadaşlarında oyununa katılmasına izin verdi.
*Bloklarla oyunundan sonra eğitici oyuncak köşesinden yapboz aldı ve masaya oturdu. Gerek evcilik oyununda gerekse bloklarla oyunu esnasında arkadaşlarıyla birlikte grup oyunu oynarken yapbozunu tek başına bireysel olarak yapmayı tercih etti. Yapbozlarla oyunu bitince yapbozu aldığı yere geri koydu. Oyuncakların toplanmasında öğretmen gruplara ayırdı. Tufan ve birkaç arkadaşına blok köşesinde görev verdi. Arkadaşlarıyla beraber blok köşesi toparlandı.
       Gözlem nedeni:
T yakın arkadaşları ile olan iletişimi ve bu iletişim sırasındaki davranış özellikleri hakkında bilgi edinme.
          Yorumlar ve öneriler:
Tufan gözlemlediğim kadarıyla sosyal yönü çok gelişmiş bir çocuk. Arkadaşlarıyla rahatlıkla iletişim kurabiliyor. Öğretmeniyle her durumda rahatlıkla iletişim kuruyor. Arkadaş seçiminde bir ayırım yapmadan her iki cinsiyetten arkadaşlarıyla iyi geçiniyor. Oyunlarında her arkadaşına yer veriyor. Bütün oyunlarda bütün arkadaşlarıyla rahatlıkla iletişim kurup, oynuyor. Oldukça başarılı ve uyumlu bir öğrencidir.

0 yorum:

Yorum Gönder

TEŞEKÜRLER KATKILARINIZ İÇİNNN...
ANAOKULUYUZ GURUBU