DAVRANIŞ YÖNETİMİ PLANI
İstenmeyen davranışlar
 Okulun Adı:  okul adı
Yaş Grubu: 36–48 ay.
Öğretmen Adayının Adı-Soyadı: ismin
Tarih: 00.00.2013
İstenmeyen Davranışın Adı:  istemedikleri durumdan kurtulmak için arkadaşlarınla itişmek(kavga etmek.)
Kazanılması Beklenen Davranış:  İstemediği durumdan kurulmak için konuşarak durumu düzeltmek.
Materyaller: Oyuncak bebekler, oyuncak arabalar, oyuncak tamir aletleri, oyuncak mutfak gereçleri, oyuncak meyve ve sebzeler.
Davranış Değiştirmede kullanılan Yöntem ve Teknikler:  Grup sohbeti, hikâye anlatımı, boyama sayfaları…

                                     ÖĞRENME SÜRECİ
Öğretmen çocuklardan sandalyelerini alıp projeksiyon perdesinin önüne yarım ay şeklinde oturmalarını ister.
Daha sonra öğretmen çocuklar şimdi hep beraber sizinle bir şiir söyleyeceğiz ilk önce ben size bir kez tamamını söyleyeceğimi. Daha sonra hep beraber söyleyeceğiz der ve ‘’dostluk” adlı şiiri okumaya başlar.
Şiir okuma etkinliği bittikten sonra öğretmen çocuklar bu gün size okuyacağım hikâye ilgili hep beraber sohbet edeceğiz onun için hikâyemizi çok dikkatli dinleyin olur mu? Der ve çocukları hikâyeyi dinlemeleri için yönlendirir.  Öğretmen hikâyeyi projeksiyondan yansıtarak anlatmaya başlar.
Hikâye bitiminde öğretmen çocuklara “çocuklar hikâyemizde bulunan hayvanlar neden kavga ediyorlardı?
Sizde arkadaşlarınızla nedenini bilmeden kavga ediyor musunuz?
Peki diğer arkadaşlarınız bu durumdan çok üzüldüklerini biliyor musunuz?
Hikâyemizdeki çiftlik hayvanları kavga eden arkadaşlarına neler yaptılar?
Sizler kavga edince sizinde arkadaşlarınız sınıflarından gitmenizi isteyebilirler değil mi?
Bu durumda bizim sınıfta ne yapmamız gerekiyor? Bana söylemek ister misiniz?
Çocuklardan sırayla cevap alınır. Çocuklar şimdi hep beraber sandalyelerinizi alarak masalara geçelim der ve çocukları yönlendirir.
Öğretmen çocuklara üzerinde arkadaşlarıyla oyun oynayan resim bulunan boyama sayfalarını dağıtır. Öğrencilerden bir kişiyi seçerek arkadaşlarına pastel boyalarını dağıtırken kendisine yardım etmesini ister.
Boyaları dağıtma işlemi bittikten sonra öğretmen boyama sayfalarını üzerinde ne resmi olduğunu sorar? Öğrencilerden sırayla cevap alır. Çocuklar peki resimdeki çocuklar sizce doğru bir davranış mı yapıyorlar yoksa yanlış bir davranış yapıyorlar? Sırayla cevaplar alınır ve öğretmen daha sonra çocuklara boyama sayfalarını istedikleri gibi boyayabileceklerini söyler.
Boyama işlemi bittikten sonra öğretmen çocukların isimlerini ve günün tarihlerini boyama sayfalarının üzerine yazar ve sergilemek üzere panoya asar.

DEĞERLENDİRME:
İstemediği durumdan kurulmak için konuşarak durumu düzeltmek. Alışkanlığını kazandırmak için hazırlanan davranış yönetimi planı başarıyla uygulandı. Hazırlanan etkinlik çocukların yaş ve gelişim seviyelerine uygundu. Hazırlanan etkinlikle çocukların ilgileri ve dikkatleri çekildi.
Hikâyemizde geçen olumsuz davranışlar gösteren çiftlik kurallarına uymayan, çiftlikteki diğer hayvanları rahatsız eden, sürekli kavga eden hayvanlar vardı değil mi? Bizimde okul ve sınıf kurallarımız var değil mi? Bizlerde okul ve sınıf kurallarına uymazsak başımıza gelebilecek birçok olumsuz durumla karşılaşa biliriz. Bu olumsuz durumla karşılaşmamak için okul ve sınıf kurallarımıza uymalıyız. İstemediğimiz durumlardan kurtulmak için itişmek gibi kötü davranışlarda bulunmamalıyız.
İstemediği durumdan kurulmak için konuşarak durumu düzeltmek alışkanlığa dönüşebilmesi için öğretmen ve aile iş birliği içinde evde ve okulda sık sık uygulamalar yaparak bu davranışı pekiştirilmesi sağlanmalıdır.

0 yorum:

Yorum Gönder

TEŞEKÜRLER KATKILARINIZ İÇİNNN...
ANAOKULUYUZ GURUBU