Çocuklarda Özgüven Yetersizliği,Çocukların Özgüvenini geliştirmek için ne yapabiliriz

1-Var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu onlara hissettirin

Onlara olan sevginizin başarı ya da başarısızlıklarına bağlı olmadığını,var olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu ve ne olursa olsun onları daima seveceğinizi sözyleyin.

2-Kendilerine olan özgüvenlerinde sarsıntı gördüğünüz an harekete geçin

Unutmayın kendine özgüven duymak kendini beğenmişlik ya da kibirlilik demek değildir.Özgüven sadece olduğu gibi kabul edilmiş olmanın verdiği kendini rahat,iyi ve güvende hissetmektir.Başarısı ile şımaran,kibirli davranışlar gösteren çocuğun kendisine olan özgüveni yok yada düşük demektir.

3-Çocuğunuza gerçek özgüveni sağlamasında yardımcı olun

Çocuğunuzun zayıf yanlarını görmezlikten gelmeyin,dürüst olun,ama onları eleştirmeyin.Çocuklar kendilerindeki eksiklikleri ve kusurları kabullenmelidir.Bunun yanı sıra iyi ve kuvvetli oldukları yanları ile gurur duyabilmelidirler.

4-Çocuğunuza kendisine has yeteneklerini ortaya çıkarmasında yardımcı olun

Çocuklar birbirinden farklıdır.Her çocuğun farklı özellikleri ve yetenekleri vardır.Hepsinin başarılı olduğu alanlar değişiktir.Çocuklarınıza kendi ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda faaliyetlere katılma imkanı sağlayarak onların araştırmaları ve yeni şeyler keşfetmeleri için  destekleyin.Böylece kendilerinde var olan yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlayarak kendilerine özgüven duymalarını sağlamış olursunuz.

5-Yaptıkları ve ilgilendikleri şeylerin sizin için önemli ve değerli olduğunu gösterin

Katıldıkları faaliyetleri ve ilgilendikleri şeylerin sorun,okulda katıldıkları faaliyetlerin gösterilerine gidin.İlgilendiği şeylerle ilgili okuduğunuz bir yazı ya da resmi onunla paylaaşın.Çocuklara eğlenceli veya yararlı olan  etkinlikleri önerin.Fakat onu ön yargılı davranmaya zorlarsanız,çocuk kendisinin yeterince iyi olmdığı mesajını alacakır.

6-Evinizde herkesin birbirine güveneceği bir ortam oluşturun.

Duygularını,düşüncelerini,sevgisini,başarı ya da başarısızlıklarını,hayal kırıklıklarını aile fertleriyle rahatça paylaşabilen çocuklar özgüvenli olurlar.''Söylediğin kadar dakötü değilmiş''ya da ''Geçer canım merak etme''şeklinde cevap verme yerine,onların duygu ve düşüncelerini ciddiye alın

0 yorum:

Yorum Gönder

TEŞEKÜRLER KATKILARINIZ İÇİNNN...
ANAOKULUYUZ GURUBU